Wzrost potencjału badawczo–rozwojowego

Wydziałów Chemii  i Biologii i Nauk o Ziemi UMCS w Lublinie

Pole tekstowe: Szczegóły aparatury

Zakład Chemii Organicznej,

Wydział Chemii UMCS, ul. Gliniana 33, 20-614 Lublin

tel. (81) 524 22 51 wew. 118

 

 

 

 

Chromatograf gazowy sprzężony z detektorem masowym

Jednym z profilowych kierunków badań Zakładu Chemii Organicznej jest kataliza homogeniczna w tym asymetryczna. W wyniku takiej katalizy w fazie ciekłej powstaje mieszanina jednego bądź więcej produktów reakcji, związków wyjściowych oraz produktów ubocznych. Tylko wyczerpująca informacja o jakościowym oraz ilościowym składzie takiej mieszaniny pozwala na jednoznaczną interpretację wyników przeprowadzonego doświadczenia. Tradycyjnie taką informację uzyskuje się w wyniku preparatywnego chromatograficznego wydzielenia z mieszaniny większości związków w czystej postaci oraz następującej później identyfikacji każdego z nich. W ten sposób interpretacja jednego eksperymentu katalitycznego w niektórych wypadkach może trwać kilka tygodni, jest bardzo kosztowna i pracochłonna. Zastosowanie do takiej analizy chromatografu gazowego z detektorem masowym pozwala na uzyskanie wyników w ciągu 10-15 minut. Często gdy badana jest reakcja asymetryczna, a jeden bądź kilka produktów reakcji są związkami chiralnymi nie racemicznym, w zestawie chromatografu gazowego może być wykorzystana kolumna z wypełnieniem chiralnym. Zastosowanie kolumny z wypełnieniem chiralnym da szansę na analizę związków wzbogaconych w jeden enancjomer bądź enancjomerycznie czynnych, szczególnie produktów reakcji katalizy asymetrycznej wykorzystującej ligandy otrzymywanie w Zakładzie. W większości przypadków, a szczególnie przy analizie związków chiralnych, z powodów praktycznych jak również technicznych chromatograf gazowy z detektorem masowym nie może być zastąpiony chromatografem cieczowym sprzężonym z detektorem mas, ponieważ chromatograf cieczowy wykorzystuje jako fazy ciekłe roztwory wodne, nie użyteczne w pracy z większością kolumn chiralnych.

Istotną drogą podniesienia potencjału naukowego Regionu jest nadanie możliwości obsługiwanie tego nowoczesnego urządzenia studentom studiów magisterskich i doktoranckich. Daje to im szansę zapoznania z nowoczesnymi technikami informatycznymi, komputerowego sterowania urządzeń, przetwarzania danych, poszerzenia i praktycznego wykorzystania wiedzy zdobytej na wcześniejszych etapach kształcenia, w szczególności przygotowania do podjęcia pracy w przemyśle chemicznym i farmaceutycznym. Urządzenie to będzie mogło być wykorzystane w realizacji prac badawczych nie tylko w obszarze katalizy, ale także w badaniach dotyczących syntezy nowych materiałów o różnorakim przeznaczeniu, np.: materiałów optycznych, leków, środków spożywczych, materiałów wiążących, polimerów i wielu innych.

Przewidujemy również duże zainteresowanie wykorzystaniem aparatu przez podmioty małego i średniego biznesu, głównie przemysłu chemicznego i spożywczego, do badania substratów oraz handlowych produktów końcowych, ponieważ pozwala on na dokładną analizę bardzo małych ilości zanieczyszczeń w złożonych próbkach.

W połączeniu z innymi technikami chromatograf gazowy sprzężony z detektorem masowym może służyć również do optymalizacji warunków procesów chemicznych oraz do analizy substancji lotnych w złożonych próbkach. Planujemy nawiązać współpracę z przemysłem w zakresie realizacji tych badań.

 

 

Dostawca SHIM-POL S.j. 

 

Dostawa w ramach przetargu nr PN/22-09/NA  (Dostawa zestawu spektrometrów masowych: a) spektrometr masowy IT -TOF sprzężony z chromatografem cieczowym, b) chromatograf gazowy sprzężony z detektorem masowym)