Wzrost potencjału badawczo–rozwojowego

Wydziałów Chemii  i Biologii i Nauk o Ziemi UMCS w Lublinie

Pole tekstowe: Szczegóły aparatury

Zakład Chemii Polimerów,

Wydział Chemii UMCS, ul. Gliniana 33, 20-614 Lublin

tel. (81) 524 22 51 wew. 128

 

 

 

Zestaw chromatograficzny do kompleksowej analizy polimerów

W skład zestawu chromatograficznego do kompleksowej analizy polimerów wchodzą chromatograf żelowy i wysokosprawny chromatograf cieczowy.

Wysokiej klasy chromatograf żelowy wyposażony jest w zintegrowany system poczwórnej detekcji, składający się z szeregowo połączonych detektorów: UV, detektor światła rozproszonego (LALS, RALS), refraktometr oraz lepkościomierz różnicowy. Przy jego pomocy można wyznaczać ciężary cząsteczkowe polimerów metodą konwencjonalnej kalibracji lub kalibracji uniwersalnej. Możliwe jest również jednoczesne wyznaczenie granicznej liczby lepkościowej polimeru, promienia hydrodynamicznego oraz stopnia rozgałęzienia polimeru, parametrów Marka-Houwinka, dn/dc. Wysokosprawny chromatograf cieczowy z detektorem UV-Vis z matrycą diodową, wyposażony jest w podwójną dwutłokową pompę gradientową.

 

Aparat będzie wykorzystany zarówno w badaniach podstawowych jak również stosowanych. W Zakładzie Chemii Polimerów pozwoli na wszechstronne badania jakości wypełnień polimerowych do kolumn HPLC. Szczególnie przydatny będzie w pionierskich badaniach wypełnień polimerowych z odciskami molekularnymi (molecularly imprinted polymers). Tego typu sorbenty umożliwiają specyficzną sorpcję cząsteczek organicznych o ściśle określonej strukturze, przestrzennie dopasowanej do odcisku molekularnego w strukturze polimeru. W Zakładzie Chemii Polimerów UMCS prowadzone są prace nad syntezą, badaniem właściwości i wykorzystaniem praktycznym tego typu sorbentów w analizie pyretroidów – powszechnie stosowanej grupy pestycydów. Ta tematyka badawcza włączona została do zadań priorytetowych, realizowanych przez Centrum Nanotechnologii UMCS, którego czynnymi członkami są pracownicy Zakładu Chemii Polimerów. Aparat będzie również wykorzystany w identyfikacji substancji mało- i wielkocząsteczkowych (niespolimeryzowanych monomerów, oligomerów, substancji pomocniczych), które pozostają w strukturze polimerów usieciowanych. Tego typu badania są niezbędne w przypadku badań jakości sorbentów polimerowych.

 

 

 

Dostawca  POLYGEN  Sp. z.o.o.

 

Dostawa w ramach przetargu nr PN/22-09/NA