Pole tekstowe: Szczegóły aparatury

Zakład Radiochemii i Chemii Koloidów

Wydział Chemii UMCS, pl. M. Curie-Skłodowskiej 3, 20-031 Lublin

tel.  (81) 537 56 31 

 

Spektrometr rentgenowski ED-XRF z wyposażeniem do analiz próbek środowiskowych

Wzrost potencjału badawczo–rozwojowego

Wydziałów Chemii  i Biologii i Nauk o Ziemi UMCS w Lublinie

Charakterystyka urządzenia

 

                 Urządzenie przeznaczone jest do oznaczania stężenia pierwiastków ciężkich. Umożliwia analizę próbek stałych (w postaci proszku i pastylek oraz pomiar z powierzchni litych), ciekłych, a także filtrów powietrza. Aparat umożliwia pomiar ciężkich pierwiastków występujących w ilościach śladowych, tj. poniżej 1 mg/kg, w matrycach o lżejszych gęstościach, charakteryzuje się wysoką stabilnością pracy i precyzją

Epsilon 5 (Panalytical) jest to urządzenie analityczne - fluorescencyjny spektrometr rentgenowski z dyspersją energii (ED-XRF). Wyposażony jest w 600W lampę rentgenowską z anodą gadolinową, zasilaną napięciem do 100kV. Właściwe warunki pomiarowe zapewnia niezależna regulacja wielkości napięcia i natężenia prądu zasilającego lampę, a także zestaw 9 tarcz - anod wtórnych (Al, Ti, Fe, Ge, Zr, Mo, Ag, Ce2O3, Al2O3), pozwalających na dobór odpowiedniej energii wzbudzenia. Trójwymiarowa polaryzacja wiązki promieniowania zapewnia wydajną eliminację tła pomiarowego. Do pomiaru promieniowania fluorescencyjnego służy detektor germanowy (z okienkiem berylowym), o ultra wysokiej rozdzielczości (poniżej 140eV) chłodzony ciekłym azotem.

                 Urządzenie pozwala na oznaczanie pierwiastków od sodu do uranu z próbek stałych (w postaci tabletek lub proszków), ciekłych, a także filtrów. Próbki wodne i stałe pyliste są mierzone w atmosferze helowej, a stałe o stabilnej powierzchni - w próżni.

                 Aparat jest wyposażony w automatyczny podajnik próbek, a obróbka danych odbywa się przy pomocy odpowiedniego programu komputerowego pozwalającego m. in. na oznaczanie składu nieznanych próbek w oparciu o zestaw fundamentalnych parametrów kalibracyjnych.

                 Epsilon 5 bardzo dobrze nadaje się do oznaczeń próbek środowiskowych, a także do oznaczeń metali ciężkich w próbkach litych materiałów (metale, stopy, tworzywa sztuczne) i filtrach powietrza.

                 Przykładowe limity detekcji wynoszą od 0,7 mg/kg dla Cd, poprzez 1 mg/kg dla Ag, As, Pb, Se, Sn, Pb, Sb do ok. 3 mg/kg dla Cr, Hg, Tl.

                 W skład dodatkowego oprzyrządowania służącego do przygotowania próbek wchodzą:

1. Półautomatyczna stapiarka indukcyjna MiniFuse 2, umożliwiająca uzyskanie w pełni homogenicznych próbek do pomiarów,

2. Urządzenie chłodzące do stapiarki, pracujące w układzie zamkniętym - Hyfra Chilly 15,

2. Prasa laboratoryjna Herzog TP20P do sporządzania pastylek do pomiaru

3. Młyn laboratoryjny planetarny Retsch PM100, kulowy z wkładami - korundowym i agatowym o objętości 125 cm3.

 

Aparatura ta została dostarczona przez firmę Panalytical:B.V. Sp. z o.o. www.panalytical.com

 

 

 

 

 

Dostawa w ramach przetargu nr PN/22-09/NA